BLOG Kruidvat

Welke pijnstiller neem jij?

Read time: 6 minutes
Posted on: 15/09/2022

Welke pijnstiller neem jij?

Pijn is vervelend en je wilt er het liefst zo snel mogelijk vanaf. Er zijn hier verschillende soorten pijnstillers verkrijgbaar zoals paracetamol, ibuprofen, diclofenac en naproxen. Maar welke gebruik je bij welke pijn? Wij helpen je.

Wat is pijn?

We hebben allemaal wel eens pijn. Als je bijvoorbeeld je been tegen de hoek van de tafel stoot of je vinger aan een scherp mes snijdt. Of een vervelende hoofdpijn en spierpijn na stress, zwaar werk of sport. Wist je dat pijn eigenlijk iets goeds is? Pijn beschermt je en waarschuwt je bij gevaar. Je lichaam komt onmiddellijk in actie om de pijn onder controle te krijgen.

Hoe komt het dat je pijn voelt?

Overal in je lichaam bevinden zich uiteinden van zenuwen. Sensoren aan zenuwuiteinden nemen gevoelsinformatie op, zoals temperatuur of de positie van je lichaam. Wanneer je je bijvoorbeeld hard stoot worden speciale pijnsensoren geprikkeld. Er wordt dan een pijnsignaal naar je hersenen gestuurd. Je hersenen zorgen ervoor dat je bijvoorbeeld een branderig, prikkend gevoel voelt.

Wanneer neem je een pijnstiller?

Als je door de pijn minder kunt doen zoals bewegen, slapen of werken, dan kun je een pijnstiller nemen. Ook kan de huisarts of een andere bevoegde gezondheidsprofessional pijnstilling voorschrijven. Dit kunnen zij doen bij acute pijn, maar ook bij langdurige pijn.

Acute pijn

Als pijn er ineens is, heeft dit meestal een duidelijke oorzaak. Iets in je lichaam werkt niet zoals het hoort of is beschadigd. Op de beschadigd plek in je lichaam geven de zenuwen dan een seintje door naar je hersenen. Dit wordt ook wel acute pijn genoemd.

Chronische pijn

Bij aanhoudende pijn, kunnen de zenuwen overgevoelig voelen. Je kunt meer pijn gaan voelen, waar je normaal gesproken minder pijn bij zou voelen. Of je voelt wel al pijn bij bepaalde prikkels, terwijl deze normaal geen pijn doen. Soms blijven zenuwen pijnprikkels naar je hersenen sturen, ook al is er geen oorzaak meer. Je ontsteking, wond of ziekte is al genezen, maar de pijn blijft nog. Ook kun je veel pijn bij een langdurige ziekte hebben. Dit wordt langdurige of chronische pijn genoemd. Bij chronische pijn is het belangrijk om altijd eerst met je arts te overleggen over het gebruik van pijnstillers.

Welke pijnstiller bij welke pijn?

Hoofdpijn, menstruatiepijn en pijn bij griep en verkoudheid komen geregeld voor. Eigenlijk heeft iedereen wel pijnstillers in huis om de pijn te verlichten. Maar welke pijnstiller gebruik je bij welke pijn?

Pijnstilling bij koorts, griep en verkoudheid

Voor koorts en pijn bij griep en verkoudheid werkt een middel waar 500 mg paracetamol* in zit vaak voldoende. Paracetamol is de eerste keus bij pijn, omdat dit een goede pijnstiller is met minder kans op bijwerkingen.

Pijnstilling bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn, menstruatiepijn, spierpijn en spit

Ook bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn, spit, menstruatiepijn en spierpijn werkt een middel waar 500 mg paracetamol* in zit vaak voldoende. Paracetamol is ook hier de eerste keus bij pijn, omdat dit een goede pijnstiller is met minder kans op bijwerkingen.

Pijnstilling bij kinderen

Bij kinderen vanaf 3 maanden tot 9 jaar oud worden tabletten met een lagere dosering paracetamol gebruikt, namelijk 120- 240 mg. Bekijk de bijsluiter voor de juiste dosering voor jouw kind. Je gebruikt dit ter verlichting bij hoofdpijn, spierpijn, koorts en pijn bij griep en verkoudheid of na een vaccinatie.

Pijnstilling bij ontsteking

Paracetamol werkt niet ontstekingsremmend, je kunt in het geval van een ontsteking ibuprofen*, naproxen* of diclofenac* overwegen.

Pijnstillers en maagklachten

Pijnstillers zoals paracetamol, ibuprofen, naproxen en diclofenac kunnen meer risico op maagklachten veroorzaken bij regelmatig gebruik. Ze zijn daarom niet voor iedereen geschikt. Het gebruik van een maagbeschermer in combinatie met medicijnen kan maagklachten voorkomen of verminderen. Ook bij lang gebruik van medicatie kan een maagbeschermer helpen. Twijfel je of heb je hier vragen over? Bespreek het dan met je huisarts.

Let op: Gebruik pijnstillers niet langer dan drie dagen bij koorts en vijf dagen bij pijn, zonder een arts te raadplegen. Worden de klachten niet beter, juist erger en/of betreft het een kind tot 2 jaar? Ook dan is het verstandig om contact op te nemen met de huisarts. Heeft je baby onder de drie maanden koorts of pijn? Neem dan altijd contact op met de huisarts. 

Werkzame stof in pijnstillers*

We snappen dat het lastig kan zijn al om die pijnstillers en hun werkzame stoffen uit elkaar te houden. Daarom hebben we het nog een keer kort voor je in een overzicht gezet.

NaamWerkzame stofWaar wordt het bij gebruikt?
APC*  Acetylsalicylzuur 250 mg Coffeine 50 mg Paracetamol 250 mgBij koorts en pijn bij griep, verkoudheid en na inenting, hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn, spit, spierpijn, menstruatiepijn en reumatische pijn.  
Diclofenac*/***  Diclofenac Kalium 125 mgBij de behandeling van reumatische pijn, spierpijn, hoofdpijn, tand- en kiespijn, menstruatiepijn, acute lage rugpijn, pijn en koorts bij griep, keelontsteking en verkoudheid.
Ibuprofen*/**Ibuprofen 200 mg of 400 mgTer verlichting van hoofdpijn, reumatische pijn, spierpijn, spit, menstruatiepijn, tand- en kiespijn, pijn en koorts bij griep en verkoudheid en pijn en koorts bij vaccinatie.
Ibuprofen met lysine*484 mg ibuprofen lysineMigraine, hoofdpijn, reumatische pijn, spierpijn, spit, menstruatiepijn, tand- en kiespijn, pijn en koorts bij griep en verkoudheid en pijn en koorts bij vaccinatie.
Naproxen*/***Naproxennatrium 220 mg of 275 mgTer verlichting van hoofdpijn, reumatische pijn, spierpijn, spit, menstruatiepijn, tand- en kiespijn, pijn en koorts bij griep en verkoudheid en pijn en koorts bij vaccinatie.
Paracetamol*Paracetamol, paracetamol liquid, paracetamol ovaal 500 mgTer verlichting bij hoofdpijn, koorts en pijn bij griep en verkoudheid of na vaccinatie, kiespijn, zenuwpijn, spit, spierpijn of menstruatiepijn.
Paracetamol Kind*Paracetamol 120 mgVanaf 3 maanden tot 9 jaar (aangepaste dosering) Ter verlichting bij hoofdpijn, koorts en pijn bij griep en verkoudheid of na vaccinatie, spierpijn
Paracetamol met vitamine C*Paracetamol 500 mg Vitamine C 50 mg  Bij koorts en pijn bij griep en verkoudheid
Paracetamol met coffeïne*Paracetamol 500 mg Coffeïne (cafeïne) 50 mgTer verlichting bij hoofdpijn, koorts en pijn bij griep en verkoudheid of na vaccinatie, kiespijn, zenuwpijn, spit, spierpijn of menstruatiepijn.
Paracetamol zetpillen*Paracetamol 240 mgBij hoofdpijn, koorts en pijn bij griep en verkoudheid of na vaccinatie, spierpijn
PPC*Paracetamol 250 mg Propyfenazon 150 mg Coffeine 50 mg  Ter verlichting bij koorts en pijn bij griep en verkoudheid, hoofdpijn, kiespijn, spit en spierpijn, menstruatiepijn of zenuwpijn

Hulp nodig?

Meer advies nodig? Vraag onze gediplomeerde (assistent-) drogist om hulp, zowel in de winkel als online. Ook je huisarts of andere medische specialist kan je helpen om je vraag te beantwoorden.  

De juiste pijnstiller tegen de pijn

Je weet nu hopelijk iets beter wanneer je welke pijnstiller moet gebruiken. Zorg er vooral voor dat je de juiste dosering kiest en een geneesmiddel niet te lang achter elkaar gebruikt. Bij twijfel kan je altijd je huisarts raadplegen.

Ben je benieuwd naar ons hele assortiment pijnstilling? Bekijk dan ons assortiment in een van onze winkels of neem een kijkje in onze webshop.

* Dit is een geneesmiddel. Lees voor gebruik de bijsluiter. Buiten het bereik en zicht van kinderen bewaren.

** Mag niet worden gebruikt:

  • Bij maagzweer, bloedingen en/of ontstekingen van het maag-darmkanaal,
  • Bij ernstige hart en vaatafwijkingen
  • Bij ernstige lever- en nierfunctiestoornissen
  • Bij allergie of overgevoeligheid voor NSAIDs.

*** Mag niet gebruikt worden bij

  • ulcus pepticum (actief of in de anamnese)
  • maag-darmbloedingen (actief of in de anamnese)
  • maag-darmperforatie, gastritis;
  • actieve colitis ulcerosa of M. Crohn;
  • cerebrovasculaire of andere bloedingen;
  • hemorragische diathese;
  • ernstig hartfalen;
  • ernstige nierinsufficiëntie;
  • optreden van astma-aanval, urticaria, angio-oedeem, neuspoliepen of rinitis na gebruik van acetylsalicylzuur of andere NSAID’s;
left arrow left arrow
Showing > of results

Dit artikel is voor het laatste bijgewerkt op 15 september 2022

Bronnen

· https://www.thuisarts.nl/pijn-en-pijnstillers/ik-wil-pijnstiller-gebruiken-vanaf-18-jaar

close

Previous

Blaren: zo voorkom en verzorg je ze
close

Next

Aften, zo voorkom én behandel je ze!