WinkelsKlantenservice

Ibuprofen: alles over deze pijnstiller

Heb je pijn? Dan kun je een pijnstiller gebruiken. Weet je niet precies welke pijnstiller je het beste kunt gebruiken? Dat is helemaal niet zo gek! Want wat is bijvoorbeeld het verschil tussen paracetamol, diclofenac en ibuprofen? En met welke bijwerkingen kun je te maken krijgen als je ibuprofen neemt? Lees snel verder en ontdek welke pijnstiller wanneer het meest geschikt is. 


Ibuprofen in het kort:

  • Ibuprofen is een ontstekingsremmende pijnstiller.
  • Je kunt het gebruiken bij hoofdpijn, kiespijn, spierpijn, menstruatiepijn en reumatische pijn.
  • Ibuprofen werkt ook bij pijn en koorts bij griep en verkoudheid.
  • Lees voor gebruik altijd de bijsluiter, voor de juiste dosering en instructies.
Ibuprofen: alles over deze pijnstiller

Inhoudsopgave

  • Veelgestelde vragen over ibuprofen

Wat is ibuprofen?

Ibuprofen* is een pijnstiller en valt onder de NSAID’s. Deze afkorting staat voor niet-steroïde ontstekingsremmende medicijnen (1). Ibuprofen werkt pijnstillend, koortsverlagend en ontstekingsremmend. Je kunt het gebruiken bij pijn, zoals hoofdpijn, kiespijn, spierpijn, menstruatiepijn, reumatische pijn, koorts en pijn bij griep en verkoudheid.
 
“Ibuprofen kan helpen om pijn te verlichten, koorts te verlagen en ontstekingen te remmen. Je kunt het gebruiken als je last hebt van bijvoorbeeld hoofdpijn, kiespijn of koorts.“

Paracetamol of ibuprofen

Paracetamol* kent iedereen wel. Maar wat is nou eigenlijk het verschil tussen ibuprofen en paracetamol?
Paracetamol is een pijnstiller die je kunt gebruiken bij matige pijn of koorts. Het verschil met ibuprofen is dat paracetamol geen ontstekingsremmende werking heeft. Heb je last van een ontsteking? Dan kun je een NSAID gebruiken zoals ibuprofen.


Ibuprofen, naproxen of diclofenac

Naproxen* en diclofenac* zijn net als ibuprofen NSAID’s. Deze medicijnen helpen alle drie om pijn te verlichten, ontstekingen te remmen en koorts te verlagen. Twijfel je welke pijnstiller jij het beste kunt gebruiken? Bespreek dit met je arts. Dit verschilt namelijk per persoon.

Lees hier meer over de verschillende soorten pijnstillers en wanneer je ze kunt gebruiken.


De werking van ibuprofen

Ibuprofen remt de aanmaak van prostaglandinen, stoffen in het lichaam die betrokken zijn bij pijn, koorts en ontstekingen. Daardoor werkt ibuprofen pijnstillend, ontstekingsremmend en koortsverlagend. Ook andere NSAID’s werken op deze manier.


Wanneer mag je ibuprofen niet gebruiken?

In onder andere deze situaties mag je geen ibuprofen nemen:
  • Je hebt eerder last gehad van benauwdheid, astma, galbulten, een loopneus of zwelling van het gezicht na gebruik van ibuprofen, acetylsalicylzuur (aspirine) of andere soortgelijke pijnstillers (NSAID’s).
  • Je hebt een zweer, perforatie of bloeding van de maag of de twaalfvingerige darm, of hebt dit eerder (minstens twee keer) gehad.
  • Je hebt ooit na gebruik van NSAID-medicijnen een bloeding of perforatie in je maag of darmen gekregen.
  • Je lijdt aan ernstig leverfalen, ernstig nierfalen, ernstig hartfalen of coronaire hartziekte.
  • Je hebt een onverklaarbare stoornis in de bloedaanmaak.
  • Je bent ernstig uitgedroogd door braken, diarree of onvoldoende vochtinname.
  • Je hebt een hersenbloeding of een andere actieve bloeding.
  • Je hebt aan aandoening waardoor je makkelijker bloedt.
  • Gedurende de laatste drie maanden van je zwangerschap.
Lees voor gebruik ook altijd de bijsluiter. Daarin staat wanneer je ibuprofen niet mag gebruiken en wanneer je voorzichtig moet zijn.


Bijwerkingen van ibuprofen

Net als elk medicijn kan ibuprofen bijwerkingen geven. Veel voorkomende bijwerkingen zijn hoofdpijn, duizeligheid en maagdarmklachten. Dat betekent niet dat iedereen die krijgt. Sommige mensen hebben nergens last van. Lees voor gebruik altijd de bijsluiter. Daarin staat een lijst met mogelijke bijwerkingen. Heb jij last van bijwerkingen nadat je ibuprofen hebt gebruikt? Meld dat dan bij je arts, apotheker of bij het Lareb (2).


Dosering van ibuprofen

Omdat het gebruik van ibuprofen bijwerkingen kent, wordt aangeraden ibuprofen zo kort mogelijk te gebruiken in een zo laag mogelijke dosis. Kijk in de bijsluiter voor de juiste dosis ibuprofen.

Bij Kruidvat kun je ibuprofen in verschillende doseringen kopen, bijvoorbeeld 200 mg, 400 mg en speciaal voor kinderen ook 60 mg en 100 mg.


Overdosis ibuprofen

De maximale dosering voor volwassenen en kinderen vanaf 12 jaar is 1200 mg per dag. Heb je te veel ibuprofen ingenomen? Bij overdosering kunnen klachten optreden. Een lijst van mogelijke klachten vind je in de bijsluiter. Als je klachten krijgt, is het verstandig om je huisarts te bellen.
 

Vormen van ibuprofen

Ibuprofen is verkrijgbaar als tabletten en capsules in verschillende doseringen. Voor kinderen kun je ook kiezen voor een suikervrije suspensie (handig om te drinken) of voor zetpillen.
Productbeeld_Ibuprofen.png
*Dit is een geneesmiddel. Lees voor het kopen de verpakking.

Waar moet je op letten bij ibuprofen?

Als je ibuprofen wilt gebruiken, zijn er een aantal punten waar je rekening mee moet houden. Lees voor het volledige advies altijd de bijsluiter. We sommen een aantal situaties voor je op:
  • Ibuprofen en andere medicijnen
  • Zwangerschap en borstvoeding
  • Kinderen

Ibuprofen en andere medicijnen

Gebruik niet meerdere NSAID’s (ontstekingsremmende pijnstillers), zoals ibuprofen, diclofenac of naproxen, tegelijk. Dit verhoogt het risico op bijwerkingen. Ibuprofen en paracetamol combineren kan wel. Gebruik je ibuprofen en andere medicijnen? In de bijsluiter vind je een overzicht van mogelijke interacties.


Zwangerschap en borstvoeding

Het wordt afgeraden om ibuprofen tijdens de zwangerschap te gebruiken. Neem zeker in de laatste drie maanden van je zwangerschap geen ibuprofen. Gebruik ibuprofen tijdens de borstvoedingsperiode alleen in overleg met je huisarts of apotheker.


Kinderen

Er zijn speciale pijnstillers met ibuprofen voor kinderen. De leeftijd waarop je ibuprofen mag gebruiken, kan per product verschillen. Kijk in de bijsluiter voor de juiste dosering per leeftijd en gewicht.


Wanneer ga je naar de huisarts?

Neem contact op met je huisarts of apotheker als je last krijgt van bijwerkingen of vragen hebt over ibuprofen of andere medicijnen.

Veelgestelde vragen over ibuprofen

Ja, paracetamol mag je combineren met ibuprofen. Overleg bij twijfel met je arts of apotheker.

Net als elk medicijn kan ibuprofen bijwerkingen geven, zoals hoofdpijn, duizeligheid en maagdarmklachten. Niet iedereen krijgt last van bijwerkingen.

Gebruik ibuprofen niet samen met andere NSAID’s zoals naproxen en diclofenac. Ibuprofen kan ook een wisselwerking hebben met andere medicijnen.

Neem een zo laag mogelijke dosering voor zo kort mogelijke tijd, afhankelijk van je klachten. De maximale dosering voor volwassenen en kinderen vanaf 12 jaar is 1200 mg per dag.

Paracetamol en ibuprofen zijn allebei pijnstillers die ook koorts verlagen. Maar ibuprofen heeft daarnaast ook een ontstekingsremmende werking, die paracetamol niet heeft.

Advies nodig bij pijnstillers?

Wil je meer weten over het gebruik van ibuprofen en andere pijnstillers? Kom dan voor persoonlijk advies langs in een van onze winkels. We beantwoorden graag al je vragen. 

Dit artikel is voor het laatst bijgewerkt op 26 maart 2026.

KOAG/KAG 4296-0326- 5998

2. lareb.nl geraadpleegd op 26-03-2026

1. thuisarts.nl geraadpleegd op 26-03-2026

Deze informatie wordt beschikbaar gesteld met als enig doel behulpzame informatie te verstrekken aan bezoekers. Deze informatie heeft geen therapeutische of diagnostische waarde. Ook is de informatie niet bedoeld als vervanging van diensten, informatie of gegevens van artsen, specialisten of andere gediplomeerden en professionals.

*Dit is een geneesmiddel. Lees voor het kopen de verpakking.